מיינדפולנס

הבודהה הבין את חשיבות המיינדפולנס כתרומה אמיתית להתעוררות וחופש של הלב והתודעה. פירוש המילה מיינדפולנס הוא: מודעות קשובה לרגע הנוכחי. מיינדפולנס היא השיטה המרכזית במסורת הבודהיסטית במשך 2,500 שנים. מנזרים בודהיסטיים ביססו את המיינדפולנס מרגע לרגע כתרגול המרכזי עבור נזירים ונזירות. יש עידוד והמלצה לקהילת המתרגלים לפתח מיינדפולנס  בכל אספקט של היום, מרגע שמתעוררים ועד שהולכים לישון. מיינדפולנס הינה שיטה שקל ללמוד אותה והיא מעשירה את כל תחומי החיים. היתרון העיקרי של השיטה טמון בעובדה שיתרונותיה מצטברים – יום אחר יום, שנה אחר שנה. הדרך הטובה ביותר להוכיח את יעילותה היא ללמוד אותה בעצמך.

מדיטציית מיינדפולנס

השלב הראשון בתוך מדיטציית מיינדפולנס הוא: עצירה והתבוננות. מקובל לחשוב על מדיטציה כעל פעילות מיוחדת, אך הדבר אינו מדויק. מדיטציה הינה הפשטות בהתגלמותה. זה ללמוד לעצור ולהתבונן- מה קורה כרגע?, זה הכול! ישנה קריקטורה של שני נזירי זן לבושי גלימות ומגולחי ראש, יושבים זה לצד זה ברגליים שלובות על הרצפה. הצעיר מתבונן בזקן בשאלה, הזקן מביט לעברו ואומר "שום דבר אינו עומד לקרות. זהו זה".

מה יקרה אם נעצור ונתבונן?

הדבר הראשון שתראו שיש פעולות שאפשר לשנות את דרך הפעולה או אפילו לוותר. בספר רגשות הרסניים צוין מחקר על אנשים שמתבוננים על בסיס קבוע מפיקים יותר תוצאות בפחות זמן. דרך יעילה לעצור היא לעבור לרגע ל"מצב הוויה" שבו ישר וחישבו על עצמכם כעל עדים וצופים, ללא גבול זמן וללא גבול במרחב כעת התבוננו ברגע הזה מבלי לנסות לשנות אותו ומבלי לשלוט בו. תנו לכל מה שקורה פשוט לקרות. שאלו את עצמכם: מה אני רואה?, מה אני שומע?, מה אני מריח?, מה אני טועם?, מה אני חש?, מה קורה כרגע?, איך זה משפיע עליי?. כשעוצרים ומתבוננים אנו מגלים שאנו כבר כאן, הכל הופך פשוט יותר, לפעמים בעיה שחשבת שהיא גדולה, אחרי התבוננות אינה גדולה כמו שחשבת. באותו רגע אתה חושב אולי אני לא צריך לעשות עוד שיחה טלפונית, אולי אני לא חייב לקרוא משהו, או לבצע עוד מטלה, או לאכול עוד ביס.

מה יצא לי מזה אם אלמד את שיטת מיינדפולנס?

השיטה מפתחת במשתתף את החופש להיות עם מה שיש, משחררת ממתח ולחץ מפתחת שלווה, חופש, בהירות המחשבה, ערנות, דיוק, החלטות מיטיבות ועוד. שיטת מיינדפולנס היא אחת השיטות הנחקרות ביותר בעולם המערבי ומחקרים על השיטה מראים כי לימוד השיטה או תרגול מדיטציית מיינדפולנס מביאה עימה יתרונות רבים.

מדיטציית מיינדפולנס

יתרונות המיינדפולנס –

 1. מיינדפולנס כתרגול מאפשר התגברות על רגשות מאמללים כמו: פחות מתח, ביטחון עצמי, סובלנות, פחות חרדות, כעסים ודיכאונות.
 2. המיינדפולנס גם מאפשר פחות לחץ נפשי, יותר אנרגיה, שלווה פנימית, שינה טובה יותר, זיכרון טוב יותר, חשיבה  בהירה ומסודרת, יצירתיות רבה, יכולת מיקוד משופרת, תפיסה מהירה יותר, ערנות וחדות, קבלת החלטות נבונות, כבוד והתחשבות בעצמך ובאחר.
 3. מיינד פולנס תורמת ליציבות התודעה כשניצבים מול מצבים לא רצויים.
 4. מיינדפולנס מאפשר לנו להיות נוכחים במה אחוז, כך שנוכל להגיב למה שיש.
 5. כאשר אנחנו מיינדפול לסיטואציה, זהו הצעד הראשון לקראת עשיית שינויים נבונים.
 6. מיינדפולנס הוא אספקט חיוני לצלילות התודעה. כשאנו צלולים, סבל לא יכול להידבק אלינו.
 7. מיינדפולנס הוא כלי לעשיית טרנספורמציה למנגנון הסבל- הימנעות מלא נעים ורדיפה אחר הנעים.
 8. מיינד פולנס מגן עלינו מגרימת סבל לעצמנו ולאחר/ים.
 9. למיינדפולנס יש את היכולת להתבונן ברצף של מחשבות. בעוד שמיינדפולנס בעצמו הוא אינו מחשבה.
 10. מיינדפולנס אותנטי מעורר בנו אחריות לגבי מה שאנחנו יודעים.
 11. מינדפולנס מקיף גם את הספציפי וגם את הכללי. אנחנו יכולים להיות מודעים לפעולה ספציפית כמו הזזת היד כדי להרים את שפופרת הטלפון, מיינדפולנס כולל גם את הטון ואת הגישה שלנו בשיחה עצמה.
 12. מיינדפולנס מביא אותנו להיות מודעים לחוסר ודאות ולצעדים ההכרחיים לצורך שינוי כיוון.
 13. מיינדפולנס חושפת את מה שמשותף בין העצמי לאחר/ים. כך שמיינדפולנס כוללת התנהלות אתית ויושרה (אינטגריטי).
 14. מיינדפולנס חוקרת סיבות וגורמים לאירועים שקורים.
 15. השיטה מיושמת באופן שווה בהוויה ובעשייה. אנחנו שוהים במודעות כשאנחנו יושבים ברכבת ומאפשרים לכל ההוויה שלנו לנוח בתוך הרגע. אנחנו מתרגלים לשהות באופן מודע כשאנחנו מעורבים בעשייה, בין אם אנחנו שוטפים כלים או מכינים דו"ח לחברה.
 16. מינדפולנס כוללת את האמנות של הקשבה מלאה לאחר. מודעות לתקשורת עם האחרים/ות מפתחת ומבטאת הערכה והוקרת תודה למילים ולמעשים שלהם.

מיינדפולנס בחיי היום-יום

שתיית תה בשיטת מיינדפולנסבכדי להסביר מהי שיטת מיינדפולנס ( קשיבות/ הקשבה בשפה העברית ) ויתרונותיה לחיים, אני רוצה להכיר לכם מושג שנקרא: מיינדלסנס שפירושו בשפת העם להיות על טייס אוטומטי. כאשר אנו על טייס אוטומטי, חיינו מתנהלים באי- שביעות רצון וחוסר סיפוק. יש בנו אי- שקט או אי- נוחות הנובעת: מחשיבה מפוזרת שהיא חשיבה על העבר ונדידה לעתיד. רגשות מאמללים כמו: פחד, כעס, תסכול, ייאוש ועוד. תחושות קשות כגון: כאב, כיווץ, מחנק, רעד וכו'. אז אם אנו רוצים לשחרר את הטייס האוטומטי/ לשנות את חווית האי- שביעות רצון, אנו חייבים ללמוד לנהל את המחשבות, הרגשות והתחושות שלנו. הדרך היא בללמוד את שיטת מיינדפולנס ( קשיבות/ הקשבה בשפה העברית ) שפירושה תשומת לב ברגע הנוכחי נטולת שיפוטים. מסע של אלפי קילומטרים מתחיל בצעד אחד. זו האמרה המפורסמת ביותר בזן.

מצטטים אותה לעיתים קרובות כל-כך, משום שהיא מעודדת אותנו להימנע מסחבת ופשוט להתחיל במקום שאנו נמצאים בו, ממש כאן, ממש עכשיו כאשר אדם בוחר להתקרב ולהכיר את עצמו, הוא בא במגע עם המיומנות החשובה ביותר והיא: מיומנות ההקשבה. ההקשבה לנשימה, לצבע, צליל, ריח, טעם ותחושה גופנית. ההקשבה מבטאת את יכולת האדם להיות עם עצמו ועם הסביבה שלו. עם בשלות הלימוד, התרגול והיישום של השיטה, המתרגל מפתח תשומת לב ערנית וחדה אשר קולטת ומבחינה בכל מה שמתעורר, בכל מה שנשאר ובכל מה שנעלם. אנו חיים בתרבות שמקדשת הישגים ופתרונות, אך יותר מכל אנשים זקוקים להקשבה. לעיתים עולה אצל אנשים התנגדות לכך ש"רק להקשיב" זה די והותר. אנשים רוצים "לעשות" משהו. למעשה, מרחב של שקט וקשיבות הוא כל מה שאנשים רוצים כדי לפגוש את עצמם, להתפתח ולממש את עצמם.

צפו בדהארמה מאסטר תמיר מסאס על מה זה מיינדפולנס:

 

2018-07-16T10:29:51+00:00