מיינדפולנס

שיטת מיינדפולנס

הבודהה הבין את חשיבות המיינדפולנס כתרומה אמיתית להתעוררות וחופש של הלב והתודעה. פירוש המילה מיינדפולנס הוא: מודעות קשובה לרגע הנוכחי. מיינדפולנס היא השיטה המרכזית במסורת הבודהיסטית במשך 2,500 שנים. מנזרים בודהיסטיים ביססו את המיינדפולנס מרגע לרגע כתרגול המרכזי עבור נזירים ונזירות. יש עידוד והמלצה לקהילת המתרגלים לפתח מיינדפולנס  בכל אספקט של היום, מרגע שמתעוררים ועד שהולכים לישון. מיינדפולנס הינה שיטה שקל ללמוד אותה והיא מעשירה את כל תחומי החיים. היתרון העיקרי של השיטה טמון בעובדה שיתרונותיה מצטברים – יום אחר יום, שנה אחר שנה. הדרך הטובה ביותר להוכיח את יעילותה היא ללמוד אותה בעצמך.

מה יצא לי מזה אם אלמד את שיטת מיינדפולנס?

השיטה מפתחת במשתתף את החופש להיות עם מה שיש, משחררת ממתח ולחץ מפתחת שלווה, חופש, בהירות המחשבה, ערנות, דיוק, החלטות מיטיבות ועוד. שיטת המיינדפולנס היא אחת השיטות הנחקרות ביותר בעולם המערבי ומחקרים על השיטה מראים:
יתרונות המיינדפולנס –

 1. מיינדפולנס כתרגול מאפשר התגברות על רגשות מאמללים כמו: פחות מתח, ביטחון עצמי, סובלנות, פחות חרדות, כעסים ודיכאונות.
 2. המיינדפולנס גם מאפשר פחות לחץ נפשי, יותר אנרגיה, שלווה פנימית, שינה טובה יותר, זיכרון טוב יותר, חשיבה  בהירה ומסודרת, יצירתיות רבה, יכולת מיקוד משופרת, תפיסה מהירה יותר, ערנות וחדות, קבלת החלטות נבונות, כבוד והתחשבות בעצמך ובאחר.
 3. מיינדפולנס תורמת ליציבות התודעה כשניצבים מול מצבים לא רצויים.
 4. מיינדפולנס מאפשר לנו להיות נוכחים במה אחוז, כך שנוכל להגיב למה שיש.
 5. כאשר אנחנו מיינדפול לסיטואציה, זהו הצעד הראשון לקראת עשיית שינויים נבונים.
 6. מיינדפולנס הוא אספקט חיוני לצלילות התודעה. כשאנו צלולים, סבל לא יכול להידבק אלינו.
 7. מיינדפולנס הוא כלי לעשיית טרנספורמציה למנגנון הסבל- הימנעות מלא נעים ורדיפה אחר הנעים.
 8. מיינדפולנס מגן עלינו מגרימת סבל לעצמנו ולאחר/ים.
 9. למיינדפולנס יש את היכולת להתבונן ברצף של מחשבות. בעוד שמיינדפולנס בעצמו הוא אינו מחשבה.
 10. מיינדפולנס אותנטי מעורר בנו אחריות לגבי מה שאנחנו יודעים.
 11. מיינדפולנס מקיף גם את הספציפי וגם את הכללי. אנחנו יכולים להיות מודעים לפעולה ספציפית כמו הזזת היד כדי להרים את שפופרת הטלפון, מיינדפולנס כולל גם את הטון ואת הגישה שלנו בשיחה עצמה.
 12. מיינדפולנס מביא אותנו להיות מודעים לחוסר ודאות ולצעדים ההכרחיים לצורך שינוי כיוון.
 13. מיינדפולנס חושפת את מה שמשותף בין העצמי לאחר/ים. כך שמיינדפולנס כוללת התנהלות אתית ויושרה (אינטגריטי).
 14. מיינדפולנס חוקרת סיבות וגורמים לאירועים שקורים.
 15. מיינדפולנס מיושמת באופן שווה בהוויה ובעשייה. אנחנו שוהים במודעות כשאנחנו יושבים ברכבת ומאפשרים לכל ההוויה שלנו לנוח בתוך הרגע. אנחנו מתרגלים לשהות באופן מודע כשאנחנו מעורבים בעשייה, בין אם אנחנו שוטפים כלים או מכינים דו"ח לחברה.
 16. מיינדפולנס כוללת את האמנות של הקשבה מלאה לאחר. מודעות לתקשורת עם האחרים/ות מפתחת ומבטאת הערכה והוקרת תודה למילים ולמעשים שלהם.

מיינדפולנס בחיי היום-יום

שתיית תה בשיטת מיינדפולנסבכדי להסביר מהי שיטת מיינדפולנס ( קשיבות/ הקשבה בשפה העברית ) ויתרונותיה לחיים, אני רוצה להכיר לכם מושג שנקרא: מיינדלסנס שפירושו בשפת העם להיות על טייס אוטומטי. כאשר אנו על טייס אוטומטי, חיינו מתנהלים באי- שביעות רצון וחוסר סיפוק. יש בנו אי- שקט או אי- נוחות הנובעת: מחשיבה מפוזרת שהיא חשיבה על העבר ונדידה לעתיד. רגשות מאמללים כמו: פחד, כעס, תסכול, ייאוש ועוד. תחושות קשות כגון: כאב, כיווץ, מחנק, רעד וכו'. אז אם אנו רוצים לשחרר את הטייס האוטומטי/ לשנות את חווית האי- שביעות רצון, אנו חייבים ללמוד לנהל את המחשבות, הרגשות והתחושות שלנו. הדרך היא בללמוד את שיטת מיינדפולנס ( קשיבות/ הקשבה בשפה העברית ) שפירושה תשומת לב ברגע הנוכחי נטולת שיפוטים. מסע של אלפי קילומטרים מתחיל בצעד אחד. זו האמרה המפורסמת ביותר בזן.

מצטטים אותה לעיתים קרובות כל-כך, משום שהיא מעודדת אותנו להימנע מסחבת ופשוט להתחיל במקום שאנו נמצאים בו, ממש כאן, ממש עכשיו כאשר אדם בוחר להתקרב ולהכיר את עצמו, הוא בא במגע עם המיומנות החשובה ביותר והיא: מיומנות ההקשבה. ההקשבה לנשימה, לצבע, צליל, ריח, טעם ותחושה גופנית. ההקשבה מבטאת את יכולת האדם להיות עם עצמו ועם הסביבה שלו. עם בשלות הלימוד, התרגול והיישום של השיטה, המתרגל מפתח תשומת לב ערנית וחדה אשר קולטת ומבחינה בכל מה שמתעורר, בכל מה שנשאר ובכל מה שנעלם. אנו חיים בתרבות שמקדשת הישגים ופתרונות, אך יותר מכל אנשים זקוקים להקשבה. לעיתים עולה אצל אנשים התנגדות לכך ש"רק להקשיב" זה די והותר. אנשים רוצים "לעשות" משהו. למעשה, מרחב של שקט וקשיבות הוא כל מה שאנשים רוצים כדי לפגוש את עצמם, להתפתח ולממש את עצמם.

מדיטציית מיינדפולס

השלב הראשון בתוך מדיטציית מיינדפולנס הוא: עצירה והתבוננות. מקובל לחשוב על מדיטציה כעל פעילות מיוחדת, אך הדבר אינו מדויק. מדיטציה הינה הפשטות בהתגלמותה. זה ללמוד לעצור ולהתבונן- מה קורה כרגע?, זה הכול! ישנה קריקטורה של שני נזירי זן לבושי גלימות ומגולחי ראש, יושבים זה לצד זה ברגליים שלובות על הרצפה. הצעיר מתבונן בזקן בשאלה, הזקן מביט לעברו ואומר "שום דבר אינו עומד לקרות. זהו זה".

מה יקרה אם נעצור ונתבונן?,
הדבר הראשון שתראו שיש פעולות שאפשר לשנות את דרך הפעולה או אפילו לוותר. בספר רגשות הרסניים צוין מחקר על אנשים שמתבוננים על בסיס קבוע מפיקים יותר תוצאות בפחות זמן. דרך יעילה לעצור היא לעבור לרגע ל"מצב הוויה" שבו ישר וחישבו על עצמכם כעל עדים וצופים, ללא גבול זמן וללא גבול במרחב כעת התבוננו ברגע הזה מבלי לנסות לשנות אותו ומבלי לשלוט בו. תנו לכל מה שקורה פשוט לקרות. שאלו את עצמכם: מה אני רואה?, מה אני שומע?, מה אני מריח?, מה אני טועם?, מה אני חש?, מה קורה כרגע?, איך זה משפיע עליי?. כשעוצרים ומתבוננים אנו מגלים שאנו כבר כאן, הכל הופך פשוט יותר, לפעמים בעיה שחשבת שהיא גדולה, אחרי התבוננות אינה גדולה כמו שחשבת. באותו רגע אתה חושב אולי אני לא צריך לעשות עוד שיחה טלפונית, אולי אני לא חייב לקרוא משהו, או לבצע עוד מטלה, או לאכול עוד ביס.

> היכנסו ותרגלו מדיטציה באתר עם תמיר מסאס

 תרגיל בשיטת מיינדפולנס

מיינדפולנסשיטת המיינדפולנס מלמדת אותנו שהחיים הם בלחוות את הפרטים הקטנים. כשאנו מתבוננים על החיים, אנו רואים שהם מורכבים מרגעים. רגע אחרי רגע עד שמגיע הרגע האחרון. פילוסופית המיינדפולנס היא פשוטה ומעשית, היא מלמדת: תהיה נוכח היכן שאתה נמצא ומודע למה שאתה עושה.

כשאתה יושב, שב.

כשאתה עומד, עמוד.

כשאתה צועד, צעד.

כשאתה רוקד, רקוד.

כשאתה צוחק, צחק.

 

כשאתה שותה, שתה. זה להיות גוף ותודעה כאן ועכשיו. אם אתה בבית אל תביא את העבודה הביתה. אם אתה בעבודה אל תביא את הבית לעבודה. כשאתה נוכח, אתה לא בחשיבה, כשאתה בחשיבה אתה לא נוכח. תרגול המיינדפולנס מביא שקט ואושר לחיינו ככל שאתה מחובר לרגע הזה, רמת האושר שלך עולה.

הקדמה להליכה מודעת

חיי היום- יום מאפשרים לי לאמן את עצמי להיות נוכח. אני מפנה את תשומת הלב לפעילות שנעשית רגע אחרי רגע. למשל בכל בוקר שאני צועד לרכב אני בוחר לשים לב היטב לכל צעד, לכל תזוזה, לנשימה, לדרך בה אני הולך.
לתינוק אין בעיה לעשות צעדים חדשים. כשמגיע זמנו להתחיל ללכת, גם אם עדין הוא לא מצא את שיווי המשקל שלו, הוא מתרומם, מועד, קם ומנסה שוב. אם כואב לו, הוא בוכה לרגע, מקנח את הדמעות קם ומנסה שוב. אי אפשר ללכת בלי ליפול תחילה. אי אפשר ליפול בלי להיפגע רגעית. אנו נופלים, קמים, ממשיכים, תועים, מוצאים את עצמנו, ואז תועים שוב.

פתגם זן אומר: כשמגיע הזמן ללכת, לך.

> רוצים לקרוא עוד סיפורי זן?

תרגיל בשיטת מיינדפולנס – הליכה מודעת

בדר"כ אנו הולכים בכדי להגיע למחוז חפצנו אך בהליכה מודעת אנו הולכים בשביל ללכת, להיות נוכחים בחוויית ההליכה. הליכת מודעת מלמדת אותנו להישאר ערים, דרוכים, ממוקדים גם כאשר אנו בפעולה, בתנועה. הליכה מודעת יכולה להיות תרגול מהנה. קחו לכם 10 דקות והתחילו לצעוד ברגל ימין.
בודהה ומיינדפולנסבחרו לשלב את הנשימה תוך כדי הליכה…
בחרו ללכת לאט מאוד, כך שתוכלו להרגיש את המגע של הקרקע עם כף הרגל…
הניחו את ידכם האחת בתוך היד השנייה על הבטן התחתונה וחושו את הנשימה לבטן…
המבט מופנה כלפי מטה- כמטר עד מטר וחצי לפנים…
חושו איך משקל הגוף עובר מצד שמאל לצד ימין וחזרה לצד שמאל, צעד אחר צעד…
בהליכה מודעת חשוב מאוד לא לנסות להגיע לשום מקום אלא ללכת בשביל ללכת…
שימו לב איך אט-אט הנשימה והצעדים משתלבים ונהיים לאחד…
העירו בכם את השאלה מה קורה כרגע?…
לאחר כ-10 דקות, עצרו ועמדו במקום…
היו כך כמה רגעים וחושו את הנשימה לבטן…

בהליכה מודעת אנו לומדים להתבונן בכל צעד שאנו לוקחים בחיינו. כעת שחררו את הידיים, נערו את הרגליים וצאו מהתרגול.

2018-01-18T15:12:37+00:00